11

Haziran
2013

Amasya İlçeleri

Yazar: admin  |  Kategori: Amasya İlçeleri  |  Yorum: Yok   |  

Amasya şehri 7 ilçeden meydana gelmektedir. Bu ilçelerden bir tanesi de merkez olarak kabul edilmektedir.

amasya ilceleri Amasya İlçeleri

Amasya Merkez: 1990 yılındaki nüfus sayımında toplam nüfusu yaklaşık 120.000 olmaktadır. Yüzölçümü bakımından da 1718 kilometre kare olan ilçe de, yüzölçümüne göre nüfus % 70 civarlarında olmaktadır. Amasya merkezin yapısı genel itibari ile düz bir görünüme sahip olmaktadır. Batı kısmında Türkiye’nin en önemli nehirlerinden olan Yeşilırmak yer almaktadır. Buradan akan sular Yeşilırmak nehrinde toplanmaktadır. Merkezde yaşayan kesimin geçim kaynağı tarım olmaktadır. Buğday, arpa, şekerpancarı, elma ve tütün başlıca tarım ürünlerinden olmaktadır. Amasya merkez Yeşilırmak’ın 2 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Göynücek: Aynı yıl yapılan nüfus sayımında nüfus yaklaşık 20.000 olmaktadır. Göynücek’in yüzölçümüne göre nüfus yoğunluğu % 37 olmaktadır. Dağlık bir bölge olan Göynücek’te de geçim kaynağı tarım olmakta, başlıca tarım ürünleri ise buğday ve arpa olmaktadır.

Gümüşhacıköy: 1990 yılındaki nüfus sayımına göre nüfusu 35.000 civarında olmaktadır. İlçenin konumu dağlık bir bölge olmaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı bir ekonomidir. Bulunduğu akarsularında ise; elma ve sebze yetiştirilmektedir.

Hamamözü: Aynı yılda yapılan sayıma göre nüfus 8000 civarındadır. Bu ilçenin konuma da dağlık olmaktadır. Bu ilçedeki geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olmaktadır. Başlıca geçim ürünleri; şekerpancarı,buğday,arpa ve tütün olmaktadır. Ayrıca yaylarında ise; hayvancılık olarak, koyun beslenmektedir.

Merzifon: Aynı yıl nüfus sayımına göre nüfusu yaklaşık olarak 67.000 olmaktadır. İlçenin bir kısmı dağlık, bir kısmı ise ovalık bir konuma sahip olmaktadır. Geçim kaynağı burada da tarım olmaktadır. Buğday, arpa, şekerpancarı, mercimek, ayçiçeği, elma, kiraz ve tütün en önemli tarım ürünleri olarak dikkat çekmektedir.

Suluova: 1990 yılındaki nüfus sayımında yaklaşık 49.000 nüfusu bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi ilçe toprakları ovalıktır. Ekonomi kaynağı tarım olmaktadır. Bu ilçede, kiraz, üzüm, baklagil, ayçiçeği, buğday, arpa ve elma yetiştirebilmektedir.

Taşova: Bölge toprakları dağlık olmaktadır ve aynı yıl yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 54.000 civarında olmaktadır. Tarıma dayalı bir ekonomi bulunmaktadır. Buğday, arpa, üzüm, şekerpancarı, tütün, elma, baklagiller, ayçiçeği ve kiraz başlıca tarım ürünleri olmaktadır.

Gelen Aramalar:

amasyann ileleriamasyanın geçim kaynaklarıAMASYANIN İLÇELERİAmasya geçim kaynağıamasyanın ekonomisi ve geçim kaynaklarıamasyanin başlica geçim kaynağıamasya nın geçim kaynaklarıamasya ilinin geçim kaynaklarıamasya ilimizin geçim kaynaklarıamasya gelir kaynakları

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

2013 © Tüm Hakları Saklıdır - Amasya İli - Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress alexa bilgilerim Webmaster Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!